Kniha nakladatelství Solidarita: Rebelčin průvodce osvobozením žen - Judith Orr

22. března 2016 v 12:12 | Louisa |  Časopis Solidarita

Sexismus a systém (Rebelčin průvodce osvobozením žen) -Judith Orr
Obr. 1 - Obálka knihy
Obr.2
"(...) Rozpor v tomto obrázku je ten, že ideologie realitě neodpovídá, a pro některé ženy nikdy neodpovídala. Většina žen v dnešní společnosti není pečovatelkami a strážkyněmi domácího krbu na plný úvazek. Většina žen pracuje, a dvě třetiny těmi s dětmi pracují, přičemž před 30 lety to byla méně než polovina. Práce, kterou dělají, je zásadní pro národní ekonomiku i ekonomické přežití žen samotných, což ale nezastaví zdrcující ideologii, která i nadále propaguje jako jejich přirozené vlastnosti vytváření domova a lásku k dětem.
Každý den se v životě obyčejných žen a mužů projevuje rozpor mezi přetrvávajícími představami a realitou.(...)"

Obr. 3
"(...) V té samé době byly ženy vládnoucí třídy vnímány jako křehké květiny, které je třeba chránit. Omdlévaly na svá čalouněná lehátky a čichaly k soli, když se cítily odstrčené tím, že je někdo nepozval na ples. Pokud už zvedly prst, bylo to jen kvůli tomu, aby si zahrály na klavír nebo vyšívaly. Pro tyto ženy byla rodina o statusu a o dědicích, a jejich život se nemohl více lišit od života většiny obyčejných žen, které žily ve stejné době.
I přes to je model buržoazní rodiny podporovaný a představený jako model rodiny pro celou společnost. Jen hra na klavír byla nahrazena fitness centrem a nákupy pro dnešní bohaté ženy, ale model zůstává stejný, stejně jako rozdíl mezi jejich životem a životem většiny žen. (..) "
Obr. 4
"(...)že většina mužů kvůli své třídní pozici také nemá přístup k moci a bohatství, takže má potenciál najít společný cíl se ženami.
Statistika nám pomůže ukázat proč:
• Muži umírají mladší, než ženy (Královna pošle 9x více gratulací ženám, které dosáhnout stovky, než mužům.)
• Většina bezdomovců v Británii jsou muži, stejně jako většina lidí ve vězení nebo psychiatrických léčebnách.
• Muži trpí více závažnými onemocněními než ženy, ale méně je hlásí.
• Mladí muži se spíše stanou oběťmi násilí, než mladé ženy.
Ale jedna z nejvíce šokujících statistik, která odhalí mnoho o pozici muže v moderní kapitalistické společnosti, jsou počty sebevražd. V Británii je 75% sebevražd spácháno muži. Za posledních 20 let se sice počet sebevražd spáchaný ženami zmenšil o polovinu, ale počet mužů páchajících sebevraždu stoupl o 10%. Nejvyšší je mezi mladými muži kolem 20 let. Nezaměstnaní muži se oproti normální populaci dvakrát častěji pokusí o sebevraždu, a další vrchol mužské sebevražednosti je kolem 65 let.(...) "
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama