Úvod (maturitní práce z Výtvarky)

1. listopadu 2014 v 15:16 | Louisa |  Maturitní výstava
ÚVOD
Jako téma pro svou maturitní práci z výtvarné výchovy s názvem "Knižní ilustrace k vybraným pasážím z francouzské literatury" * jsem se rozhodla zpracovat ilustrace ke knize Trampoty malých občanů. Tato literatura nepochází od slavného francouzského autora, není dokonce ani dílem neznámého, neslavného francouzského autora, vlastně není ani, alespoň prozatím, nikde zapsána francouzštinou - a přesto se dá svým způsobem říci, že se jedná o francouzskou literaturu. Dílo možná není francouzské zvenčí, ale ryze francouzské zevnitř. Ač je psáno česky, dýchá z něj francouzský duch a mluví ústy staré Paříže. Ne tak staré, aby jevila známky katolické pobožnosti, ale ani ne tak nové, aby jí pročísla vzduch pára lokomotiv a dým továrních komínů. Mluví ústy Paříže revoluční...Myslím, že nikoli etnicky či státně uznaný francouz, nikoli razítko "Vydáno ve Francii", nikoli francouzština nutně dělá francouzské dílo pravým francouzským dílem. Ve skutečnosti jsou to komické, dramatické a romantické zápletky, bláznivé situace, zašmodrchaný děj, velkolepost historických okamžiků z Champs-Élysées , pitoresknost zákoutí uliček Montmartru, hlas svědomí z Pére-Lachaise a zneklidňující vření lidových předměstí, souboj nabubřelé pýchy s asketickou vzdělaností, staromilským sedlákem a horlivým městem, sborový zpěv, zmatek a řád v jednom, patetické proslovy, buřičství, provokace a satira, afektované scény, chuť vína a sýru, tvar dlažební kostky, třeskot pušek, jančení, hlučení, výkřiky vášnivých srdcí planoucích žárem lásky nebo revoluce, smích lidí, kteří si sami ze sebe dokážou udělat legraci a čtenář i přes výbuchy smíchu nebo potoky slz donucen k zamyšlení - to je dle mého nejhlubšího přesvědčení znakem pravé francouzské literatury. A v tomto duchu jsem se rozhodla napsat své Trampoty malých občanů. Jakožto ne-spisovatelka si nedělám iluze o tom, že se mi toto předsevzetí podařilo bezvýhradně splnit, ale přiřkněte mi prosím vy, čtenáři mé maturitní práce, vaše uznání, že takto kniha Trampoty malých občanů, již jsem se rozhodla ilustrovat, v tomto případě může být francouzskou literaturou.
*( je-li v názvu maturitního tématu místo "literatura" obsažen termín "poezie", přejděte, prosím, k Dodatku. V opačném případě tuto následující část ignorujte.)
Dodatek
Zaměříme-li se na zde uvedenou poezii, jíž je kniha Trampoty malých občanů plná, můžeme se s jistotou a bez debat shodnout na tom, že je skutečně francouzská. Např. píseň Karmaňola je mým překladem francouzské La Carmagnole a co se týče popěvků a rýmovaček - všechny do jednoho jsou výmyslem lidí a dětí z mé knihy, což jsou praví a nefalšovaní Francouzi. Podíváme-li se tedy na ně touto optikou, i tato poezie je nakonec francouzská.

Obsah
Nejprve seznámím čtenáře s námětem své maturitní práce a pokusím se vysvětlit, proč jsem si jej zvolila, poté přejdu k stručné charakteristice období a objasnění funkce ilustrací v knize, dále charakterizuji použité techniky a na konci ve zkratce představím vybrané výkresy. Kompletní přehled výtvarných prací k danému tématu je přiložen na konci dokumentu.

Úvod
1. Charakteristika
2. Užité výtvarné techniky
2.1.Tužka
2.2.Tuš
2.3.Vodové barvy
3. Vybrané ilustrace
3.1.Hlavní postavy (obrázek 2)
3.2.Rodina Favreauova (obrázek 3)
3.3.Malý Dousset ve službách sansculottů (obrázek 9)
3.4.Občanský sňatek (obrázek 11)
3.5.Kterak pětice Doussetčat táhla na radnici pro houpacího koníka (obrázek 14)
3.6.Chudák Vignon, co to s ním vyvádějí ?! (obrázek 14)
3.7.Nejnázornější obraceči kabátů (obrázek 18)
3.8.Noční můra sitorka Chaumetta (obrázek 20)
3.9.Stávka mladších sourozenců (obrázek 23)
3.10. Pařížské uličky (obrázek 25)
3.11. Jak Antoinův dřevák poctil svou návštěvou samotného Robespierra (obrázek 26)
3.12. Tancujte Karmaňol ! (obrázek 29)
3.13. Jean-Jacques Dousset (obrázek 31)
3.14. Revoluční kalendář (obrázek 35)
4. Závěr
5. Použité zdroje

6. Seznam příloh
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama